avsa-2016-1

Avşa Adası Marmara Denizi’nin güney batısında yer almaktadır.Üç büyük dokuz küçük adadan oluşan takim adalardan birisidir. İstanbul’a deniz otobüsü ile iki buçuk saat mesafede olan ada Balıkesir’in Erdek ilçesine bir buçuk saat mesafededir.

Ada doğal yapısı ve tarihi zenginlikleri ile tatil cenneti durumundadır. Mevcut resmi nüfusu 2.000 olan adanın gayrı resmi nüfusu 2.500 civarındadır. Yaz aylarında tatilcilerin adayı tercih etmesi sebebi ile nüfus 90.000 ila 100.000 arasında değişmektedir. Adanın doğal yapısı granit ve granodiyorit ana kayasından oluşan topraktandır. Adanın bitki örtüsünde ağaçların az olması bağcılık nedeni ile oluşmuştur. Avşa adası Marmara’nın orta kısmında yer aldığı için iklimi hem Marmara hem de ege ve Karadeniz iklimi ile karışıktır. Ada birçok medeniyete ev sahipliği yaptığından dolayı yüz yıllar içinde ismi defalarca değişmiştir. Aslında yakın tarihte Türkeli Adası olarak bilinen adanın ismi Avşa olarak tekrar değiştirilmiştir.

avşa-adası-2015

Avşa Adasının Tarihi

Ada ile ilgili ilk yazılı tarih coğrafyacı Strabon ve tarihçi Plinius’un kitaplarında geçmektedir. Zamanında Hıristiyan din adamları tarafından sürgün yeri olarak ulanılan Avşa adası Ortaçağ döneminde boş kalmıştır. Adanın tarihi mevcut yazılı kaynaklardan çok daha eskidir. Bu tespiti doğrulayan ise son yıllarda ada kumsalı çevresinde rastlanan eski dönemlere ait aletler ve kemik parçalarıdır. Ada Tunç çağı, Kalkolitik, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlıya ait çanak çömlekler ile doludur. Avşa adası ile ilgili arkeolojik çalışmalar son yıllarda daha da önem kazanmıştır.

avsa-sonbahar-2015 (1)

Fotoğraflar : https://avsa.bandirma.com.tr